تفاوت فرش سجاده محرابی و فرش تشریفاتی

در قالی های متعارف فضا برای فاصله دار بودن دو لچک به حد کافی برقرار بوده ولی در سجاده نماز چون فضا کم و محدود است دو لچک به همدیگر متصل می شوند و شکلی شبیه دیواره محراب مسجد به خود می گیرند و به همین خاطر است که در فارسی به فرش سجاده ای ، فرش محرابی هم گفته می شود.

اما از آنجایی که غالبا اهل سنت از نماز خواندن بر فرش های دارای گل و بوته و تمثال جانداران و اماکن پرهیز میکردند در مساجد اهل سنت اغلب فرش های سجاده ،طرح فرش های تشریفاتی را به خود گرفتند. فرش های تشریفاتی ساده بافت هستند و گل و بوته و محراب و ستون ندارند.این فرش ها شباهت زیادی به فرش های کناره دارند. فرش های تشریفات معمولا برای محل هایی استفاده میشود که دارای ابعاد خاصی نیستند و به هر دلیلی استفاده از فرش کامل برای آن مقرون به صرفه نیست مانند راهرو ها ، راه پله ها و یا در محل هایی که فرشی با ابعاد مشخص تمام فضا را پوشش نمیدهد برای افزایش یکپارچگی محیط استفاده میشود.

اصطلاحا به حاشیه پایین فرش های مساجد اهل سنت "جای پا" گفته می شود، چون نمازگزاران روی این قسمت از فرش مسجد می ایستند و صفوف نماز خود را تنظیم می کنند. تفاوت فرش سجاده ای تشریفاتی یا همان فرش نماز خانه ای تشریفاتی که اهل تسنن از آن استفاده میکننند با فرش تشریفاتی معمولی در این است که در این سجاده فرش ها "خط پا" قسمت بیشتری از فرش را به خود اختصاص میدهد.

عرض فرش های سجاده ای محرابی و فرش تشریفاتی نماز خانه ای 1.25 متر است اما عرض رول فرش های تشریفاتی، از قاعده ثابتی پیروی نمی کند و با توجه به مکانی که قرار است فرش تشریفات در آن پَهن شود،بافته می شود.

فرش تشریفات غالبا در دو کیفیت 500 شانه و 700 شانه بافته می شوند. فرش تشریفات 500 شانه با تراکم بالا در صورتی که دارای خاب فرش ( ضخامت ) کافی باشد نسبت به فرش تشریفات 700 شانه مناسب تر می باشد، چون در فرش های 700 شانه امکان افزایش خاب فرش وجود ندارد و هرچه تراکم فرش بالاتر می رود خاب فرش پایین تر می آید.

 

نکات مهم درباره کیفیت فرش سجاده

نکته1:

به علت پاخور بالای فرش ها ی سجاده ای ( فرش محرابی ) و فرش تشریفات ( فرش قرمز یا فرش هتل ) ضرورت دارد که خریداران در خرید فرش سجاده ای دقت کافی به خرج دهند و از خرید فرش های با کیفیت پایین پرهیز نمایند.

باید دقت کنید که جنس نخ فرش مسجد حتما از الیاف اکریلیک بایر آلمان باشد. نخ های فرش مسجدی باید هیت سِت شده ( بدون پرزدهی ) باشند. تجربه به ما ثابت کرده است که الیاف اکریلیک شرکت های ریسندگی دیگر برای فرش های مساجد مناسب نمی باشند چون از مقاومت کمتری برخوردارند و پرزدهی بیشتری دارند. به ویژه قابل ذکر است که فرش های بافته شده از الیاف پلی استر و الیاف BCF به هیچ وجه مناسب فرش سجاده نمی باشند حتی اگر با تراکم بالا بافته شده باشند چون در مدت بسیار کوتاهی مقاومت و ظاهر اولیه خود را از دست می دهند و با پرزدهی فراوان زود مندرس می شوند و موجب آزردگی خاطر نمازگراران مسجد می گردند.

نکته 2:

در مساجدی که سه وعده نماز برگزار می کنند و یا مراسم های مذهبی و اجتماعی مختلف - با جمعیت زیاد - در آن ها برگزار می شود باید دقت شود که سجاده فرش 500 شانه خریداری شده دارای حداقل تراکم 1000 یا تراکم 1200 باشد و همچنین حداقل تراکم سجاده فرش 700 شانه باید 2250 یا 2550 باشد.

نکته 3:

به علت جارو کشیدن های مداوم و شستشوی بیشترِ فرش های مسجدی نسبت به فرش های منزل، طول نخ خاب فرش سجاده ای (ضخامت فرش) باید 12 میلیمتر باشد تا امکان استفاده سالیان متمادی از این فرش ها ممکن باشد.

نکته4:

عامل دیگر تعیین کننده در قیمت فرش سجاده ای نوع دستگاه بافندگی آن می باشد. مناسب ترین دستگاه بافندگی برای بافت فرش های محرابی 500 شانه دستگاه CRT شرکت وندویل بلژیک می باشد. مدل CRT آخرین مدل دستگاه های 500 شانه است و همچنین مناسب ترین دستگاه برای بافت فرش های محرابی و فرش تشریفات 700 شانه، دستگاه بافندگی HCP شرکت وندویل بلژیک می باشد.

قابل ذکر است که نقشه یِ فرش های محرابی هیچ تاثیری در قیمت آن ها ندارد و هزینه اندک طراحی بر عهده شرکت فروشنده فرش سجاده ای می باشد.

 

اطلاعات تماس

تلفن : 03154750320

        03154750321

تلفن همراه : حسن مهدوی فر(مدیریت) 09131631223

                                    مدیر فروش: 09103851223

فکس : 03154750321

ایمیل : taksetare.carpet@gmail.com

عضویت در خبرنامه

برای دریافت آخرین مقالات، کوپن تخفیف و فروش های ویژه در خبرنامه ما عضو شوید آدرس ایمیل خود را وارد کنید.